UROLOG DZIECIĘCY POZNAŃ

Centrum Medyczne POZCERO w Poznaniu, poza bogatą ofertą usług rehabilitacyjnych, zapewnia także dostęp do specjalistycznych poradni dziecięcych umożliwiających szeroką diagnostykę oraz leczenie najmłodszych pacjentów. Jedną z nich jest poradnia urologiczna dla dzieci, która swoją opieką obejmuje dzieci z zaburzeniami układu moczowego.

Czym zajmuje się urolog dziecięcy?

Lekarz urolog dziecięcy specjalizuje się w profilaktyce, diagnozowaniu, leczeniu oraz leczeniu operacyjnym wad układu moczowego u dziewczynek oraz moczowo-płciowego u chłopców. Prowadzi diagnostykę zaburzeń czynności pęcherza i cewki moczowej. Badania te wykonuje przy pomocy nowoczesnego, w pełni skomputeryzowanego sprzętu do badań urodynamicznych.

Z jakimi dolegliwościami należy udać się do urologa dziecięcego?

Głównymi wskazaniami do przeprowadzenia diagnostyki urodynamicznej są następujące dolegliwości:

  • zaburzenia w oddawaniu moczu na skutek uszkodzenia układu nerwowego – pęcherz neurogenny
  • nietrzymanie moczu
  • moczenie nocne dzieci
  • nawracające zakażenia układu moczowego

Czym jest badanie urodynamiczne?

Badanie urodynamiczne umożliwia diagnozowanie zaburzeń czynności pęcherza i cewki moczowej. Diagnostykę wykonuje się przy pomocy nowoczesnego, w pełni skomputeryzowanego sprzętu do badań urodynamicznych.

Jakie badania przeprowadza się w poradni urologicznej dla dzieci?

Zakres badań diagnostycznych czynności układu moczowego, jakie wykonuje urolog dziecięcy w Centrum Medycznym POZCERO w Poznaniu obejmuje:

  • Uroflowmetria – to podstawowe badanie urodynamiczne, czyli badanie przepływu cewkowego moczu. Jest to nieinwazyjne badanie przepływu przez cewkę moczową, ocena parametrów strumienia moczu. Pacjent oddaje mocz do specjalnego urządzenia, które jest wyposażone w przetwornik przepływu. Po badaniu pacjent otrzymuje na wydruku wykres strumienia moczu oraz zestawienie najważniejszych parametrów charakteryzujących strumień moczu.
  • Ultrasonografia (USG) pozwala na ocenę ilości moczu zalegającego w pęcherzu.
  • Cystometria wodna – w trakcie tych badań pacjent ma wypełniany pęcherz płynem przez cienki cewnik wprowadzony do pęcherza.
  • Podczas wypełniania pęcherza i dokonywane są między innym pomiary ciśnienia w pęcherzu oraz oceniana jest objętość pęcherza.
  • Cystometria mikcyjna – w trakcie cystometrii mikcyjnej przeprowadza się pomiary jak w cystometrii, dodatkowo ocenia się parametry czynnościowe w trakcie oddawania moczu.
  • Elektromiografia zwieraczy cewki moczowej jest badaniem oceniającym funkcję mięśni zwieraczy.
  • Profilometria cewki moczowej jest badaniem oceniającym ciśnienie panujące we wnętrzu cewki moczowej. W tracie tego badania przesuwa się w świetle cewki moczowej specjalny cewnik umożliwiający pomiar ciśnienia, z jakim zwieracze utrzymują mocz w pęcherzu.

Czy do poradni urologicznej dla dzieci potrzebne jest skierowanie?

W przypadku wizyty w ramach NFZ konieczne będzie skierowanie, które wystawić może lekarz rodzinny.

Poznań, pl. Kolegiacki 12a

61 663 60 60

Rejestracja telefoniczna 10:00-15:00