Umów się na wizytę

61 663 60 60

Rejestracja telefoniczna 8:00-18:00

61 678 40 88

Rejestracja telefoniczna 8:00-18:00

Poznań, pl. Kolegiacki 12a

Poradnia preluksacyjna w Poznaniu – USG bioderek

Badanie stawów biodrowych u niemowląt

 

Po co robi się usg bioderek niemowląt?

Badanie preluksacyjne (inaczej badanie bioderek maluszka) jest badaniem profilaktycznym, bardzo istotnym dla rozwoju dziecka, ponieważ dzięki niemu możemy zapobiec wszelkim następstwom wad wrodzonych i rozwojowych stawów biodrowych niemowląt i noworodków.

Odpowiednio wczesne wykrycie wad stawów biodrowych pozwala na szybkie wdrożenie leczenia, polegającego na utrzymaniu stawu w zgięciu i odwodzeniu. Metoda ta daje cechuje się wysoką skutecznością.

Jednakże w przypadku zaniechania badań, bądź zbyt późnej reakcji może okazać się, że leczenie będzie wymagało interwencji chirurgicznej i może zakończyć się trwałą niepełnosprawnością dziecka.

Kiedy udać się z dzieckiem do poradni preluksacyjnej?

Badanie usg bioderek powinno być wykonane między 4 a 6 tygodniem życia, chyba, że lekarz opiekujący się dzieckiem zaleci badanie w innym terminie. Termin kolejnej wizyty powinien przypaść na 3. miesiąc życia malucha.

Jak przygotować się na badanie preluksacyjne?

Wizyta w poradni preluksacyjnej nie wymaga specjalnego przygotowania. Oczywiście należy pamiętać o zabraniu książeczki zdrowia dziecka oraz wszystkich akcesoriów przydatnych dziecku podczas pobytu poza domem. W przychodni POZCERO Centrum Medyczne w Poznaniu zapewniamy miejsce do przewinięcia oraz karmienia. Samego maluszka warto ubrać w elastyczne i łatwe do zdjęcia ubranka. Nasze centrum medyczne jest wyposażone w windę, dzięki czemu bez problemu na wizytę można zabrać wózkiem.

Jak długo trwa wizyta w poradni preluksacyjnej, na czym polega badanie stawów biodrowych niemowląt, czy jest ono bezpieczne?

Spora część rodziców zastanawia się na czym polega usg bioderek oraz czy badanie preluksacyjne jest bolesne. Pragniemy zapewnić, że wizyta w poradni preluksacyjnej przebiega sprawnie a samo badanie stawów biodrowych jest całkowicie bezbolesne, bezinwazyjne i w pełni bezpieczne.

Trwa ono od kilku do kilkunastu minut i składa się z dwóch etapów:

  • badanie ortopedyczne (ocena wzrokowo-dotykowa układu kostno-stawowego)
  • USG bioderek

Czy do poradni preluksacyjnej wymagane jest skierowanie?

Do poradni preluksacyjnej działającej w ramach NFZ wymagane jest skierowanie, a badanie wykonujemy bezpłatnie i bez kolejki (krótki termin oczekiwania).

W przypadku porad komercyjnych skierowanie nie jest wymagane.

Poznań, pl. Kolegiacki 12a

61 663 60 60

Rejestracja telefoniczna 8:00-18:00