Umów się na wizytę

61 663 60 60

Rejestracja telefoniczna 10:00-15:00

61 678 40 88

Rejestracja telefoniczna 8:00-18:00

Poznań, pl. Kolegiacki 12a
Poznań, Os. Zwycięstwa 108

Metoda Vojty Poznań

POZCERO Centrum Medyczne w Poznaniu wspiera proces rehabilitacji najmłodszych pacjentów dzięki różnorodnym formom terapii. Metoda Vojty wspiera naturalne mechanizmy ciała tym samym będąc cennym elementem kompleksowego planu rehabilitacji.

Na czym polega metoda Vojty?

Metoda Vojty jest to terapia skupiająca się na stymulacji ruchowej najmłodszych pacjentów. Opierając się na zasadach neurofizjologii, terapia Vojty wykorzystuje sekwencje ruchów, które mają pozytywny wpływ na układ nerwowy i mięśniowy.

Jakie dolegliwości pomaga leczyć metoda Vojty?

Terapia metodą Vojty może być stosowana u pacjentów, u których występują:

  • dysfunkcje neurologiczne ( np. mózgowe porażenie dziecięce)
  • problemy z równowagą i koordynacją
  • opóźnienia w rozwoju motorycznym
  • problemy z układem oddechowym
  • deformacje postawy (np. skolioza)

Czy terapia metodą Vojty jest bolesna?

Terapia metodą Vojty prowadzona przez certyfikowanego specjalistę nie powinna powodować bólu, jednakże ze względu na indywidualne różnice wrażliwości pacjentów (zwłaszcza tych najmłodszych), niektórzy z nich mogą odczuwać dyskomfort, który najczęściej mija w miarę postępu terapii.
Opiekunów nierzadko stresuje towarzyszący terapii płacz dziecka. Należy jednak pamiętać, że w przypadku najmłodszych dzieci jest to jedyny sposób komunikacji. Niemowlę płacząc najczęściej sygnalizuje swój sprzeciw wobec wysiłku fizycznego, jakiego doznaje próbując utrwalić pozycje i ruchy, do których nie jest przyzwyczajony.

Kto kieruje na terapie metodą Vojty?

Na rehabilitację w ramach narodowego funduszu zdrowia (NFZ) skierować może lekarz rodzinny lub lekarz innej specjalizacji. W przypadku wizyty prywatnej nie jest wymagane skierowanie.
Warto pamiętać, że decyzję o tym, jaki rodzaj terapii zostanie wprowadzony u pacjenta, podejmuje terapeuta po przeprowadzeniu wywiadu, badania oraz postawieniu diagnozy.

 

Rehabilitacja metodą Vojty wchodzi w skład kompleksowej rehabilitacji dzieci w POZCERO Centrum Medyczne w Poznaniu.

Poznań, Os. Zwycięstwa 108

61 678 40 88

Rejestracja telefoniczna 8:00-18:00